Shiva soška, kov 10cm

Shiva soška, kov 10cm
Shiva soška, kov 10cm
Kód produktu: SH_01
Skladová dostupnost: Na skladě
Cena: 799,00 Kč
Množství:     - NEBO -   Přidat do seznamu přání
Přidat ke srovnání

 

Šiva  je jedním z velmi důležitých hinduistických bohů. Je mu přidělena například úloha ničitele vesmíru (který předtím Brahma tvořil a Višnu udržoval).

Bůh Shiva má dva aspekty. V jednom aspektu představuje veškerý soucit. V tomto aspektu je lehčí jej potěšit než ostatní bohy. Zabere mnoho času potěšit ostatní bohy, ale pokud chcete potěšit páha Shivu, je to mnohem jednodušší.

V jeho druhém aspektu je nazýván tím, kdo přeměňuje, transformuje. Je to naprosto správné vyjádření, ale v indické tradici je známý jako ničitel. Tančí svůj tanec zničení. Když vidí, že je svět ovládán korupcí, zničí ho svým kosmickým tancem. Tento tanec zničení není nic jiného než tancem očisty a přeměny.

Jeden aspekt je veškerá láska, všechen soucit. Je potěšen každou malou věcí. Na druhé straně, pokud vidí malou nedokonalost v nás, zničí ji.

Šivovými atributy jsou:

  1. Třetí oko (na čele) – je oko, které hledí za to, co je projevené. Šiva bývá také někdy označován jako Trinétríšvara (Pán s třema očima). Podle jedné legendy spálil žár Šivova třetího oka boha Kámu (zosobnění vášně), kterého za ním poslali ostatní bohové, aby donutili Šivu přestat meditovat.
  2. Kobra okolo krku – Šiva je také nazýván Nágéšvara (Pán hadů), což moderní učenci někdy vykládají jako pozůstatek ze starších přírodních náboženství. Kobra představuje smrt, kterou Šiva překonal. Také může představovat Kundaliní (hadí sílu).
  3. Půlměsíc – je symbolem času a ukazuje tedy Šivu jako vládce času (Káléšvara, Kála Bhairava).
  4. Ganga je nejposvátnější řekou hinduismu a pramení v nebeských sférách. Na zemi stéká po Šivových vlasech.
  5. Bubínek – je zdrojem mantry AUM, která vibruje vesmírem.
  6. Vibhúti – jsou popelem namalované tři horizontální linie (tripundra) na Šivově čele. Představují skutečnou esenci bytí, která zůstane poté, co jsou nevědomost a všechny připoutanosti spáleny ohněm poznání. Šivovi oddaní sádhuové si na čelo tento symbol také malují.
  7. Trojzubec – představuje tvoření, udržování a ničení. Šiva nad nimi má kontrolu.

Nejčastěji bývá Šiva zobrazován jako meditující jógin. Sedí s překříženýma nohama a někdy jednou rukou posouvá kuličky na růženci. Spojuje se v něm divokost přírody spolu s klidnou myslí. Šivovo spojení s divokou přírodou také vyjadřuje jedno z jeho jmen, Pašupati (Pán zvířat).

Velice známou formou Šivy je Natarádža, král tance. Šiva je zobrazován při ladném tanci, který má podle některých interpretací ničit svět. Jiné školy zase soudí, že Šivův tanec představuje celý projevený svět (jeho neustálé změny, vznikání a zanikání, atp.). Rozmanitost světa je způsobena zdáním, podle šivaistů je ve skutečnosti Šiva vším.

Napsat recenzi

Jméno a příjmení:


Text recenze: Poznámka: HTML tagy budou ignorovány!

Hodnocení: Nejhorší           Nejlepší

CaptchaDiskuze k produktu ()

www.siddha-ajurveda.cz |  Copyright © SIDDHA, s.r.o. - All rights reserved eDesign - tvorba www stránek